top of page
  • Yazarın fotoğrafıCemal Demir

AFR Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

AFR(Air fuel ratio) hava ve yakıtın karışım oranını ifade eder. AFR ayarı, her ne kadar hava yakıt karışımının ayarlanmasına verilen ad olsa da, LPG camiasında eksiksiz ve profesyonel bir şekilde yapılan LPG ayarına verilen isimdir.


Afr ayarı kalibrasyon mühendisleri tarafından araçlar piyasaya sürülmeden önce her türlü şartta, yükte, eğimde, sıcaklıkta vs. yapılan ayarlardan biridir. Mühendisler tarafından kalibre edilen haritalar, aracın orijinal motor kontrol beyninde mevcuttur ve araçta bir sorun olmadığı sürece motor bu ayarlarda çalışır. Araca sonradan takılan LPG-CNG vs. sistemi farklı bağımsız bir motor kontrol ünitesi kullanır. Aracın fabrika kalibrasyonunda sağlığında kullanılmasıi için LPG beyni benzin beynindeki hava yakıt karışımı ile ayni oranlarda kalibre edilir.Her araç piyasaya sürülmeden önce araç her türlü şartta test edilerek AFR kalibrasyonu ayarları yapılarak son kullanıcıya sunulur. Bu da aracın motorunun uzun kilometreler sıkıntısız çalışmasını garanti altına alır.


Sonradan montajı gerçekleştirilen LPG kitleri de montaj sonrası bu şekilde test ölçümlerine tabi tutulması gereklidir. Çünkü piyasada yüzden fazla LPG markası ve binlerce farklı LPG kiti bulunmaktayken her bir kitin de (nozul çapı, enjektör seçimi, regülatör basıncı) farklı ayarlanması ve montajlanması durumu söz konusu. Sırf burdan yola çıkarak bile tek bir markanın tek bir modelinin tek bir motoru için dahil on binlerce farklı ayar çıkması olası. Bu yüzden örneğin birbiriyle tamamen aynı aynı LPG markası ve modeli kullanan birbiriyle tamamen aynı Honda Civic aracın birbirinden farklı ve alakasız LPG kalibrasyonu olması sürekli karşılaştığımız bir durum.AFR Ayarı Nasıl Yapılır?


LPG'li aracınızın AFR ayarı, yol testinden önce başlayan kapsamlı bir dizi test ve ayarlamanın ardından gerçekleştirilir. Araçla teste çıkmadan önce LPG sisteminin montajının doğru yapıldığını, nozul boyutlarının doğruluğunu, regülatör ve enjektörlerin araca uygunluğunu kontrol edilir. Ayarlı enjektör bulunan araçlarda enjektör ayarı yapılır. Araç direktiflerimiz doğrultusunda, araç sahibi tarafından şehir içi ve dışı karşılaşabileceği farklı koşullarda kullanılarak, her araca özgü LPG kalibrasyonu oluşturulur. AFR Ankara olarak LPG'li araçların fabrikadan çıktığı gibi sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlamak için AFR ayarını, ayarsız tüm LPG'li araç kullanıcılarına öneriyoruz.

AFR ayarı yapılmamış araçlardaki semptomlar nelerdir?


AFR kalibrasyonu yanlış yapılmış LPG kiti, rampalarda güç düşüklüğü, tekleme, silkeleme, stop etme gibi sorunlara neden olur. Aracın fakir karışımda çalışmasından kaynaklanabilecek hararet ve sübap yakma problemleri ortadan kalkar. Aynı zamanda aracın LPG’de zengin veya fakir karışımda çalışmasından dolayı yanan arıza lambaları da bu ayar sonrasında sönmektedir.


AFR Ayarı bir kere yapılır, enjektör veya LPG kiti arızalanmadığı sürece ayarı bozulmaz ve bir daha ayara ihtiyaç duymaz.


Comments


bottom of page