top of page

5 adımda daha fazla sürüş keyfi

2020-10-08_13-55-33.png

- Emisyon normları. 

NEDC'ye (Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi) göre hafif ticari NOx emisyon standartları

- Kullanım koşullarının değişmesi. Örneğin araçlarınız 60 C derece sıcaklık tam yükte dünyanın en zorlu koşullarını barındıran ABD'de bulunan Ölüm Vadisindeki % 15'lik yokuştan hararet yapmadan çıkabilecek şekilde üretilmek zorundadır. Ülkemizde bu derece zorlu koşullara sahip bir yol olmadığı için soğutma sistemi ve üretilen motorların güvenlik katsayıları daha yüksekte kalmaktadır.

 

- Pek çok arabanın motoru aynıdır, ancak üretim giderlerini minimuma indirmek amacıyla farklı güç oranlarıyla gelirler. Örneğin, Mercedes C Serisi W204 C180 CGI ve C200 CGI da aynı dönemde üretilmiş tamemen aynı motora sahip araçlar ancak C180 156 hp ve C200 184 hp gücünde. C180'in yeni fiyatı C200'ün fiyatının yaklaşık 50.000 TL altında.

-Firmaların kalibrasyon maliyetlerinden kısmaya çalışması dolayısıyla ortaya çıkan otokalibrasyon sistemleri de araçları daha kısık kalibre edilmesinin başlıca nedenlerinden.

Bu, sadece motor kontrol ünitesindeki yazılım aracılığıyla arabanın daha fazla güce sahip olduğuna dair sadece bir örnek.

 

Yazılımı hemen fark edecek miyiz ?

 

Değişimi hemen fark edersiniz, ayarlamadan sonra bir test sürüşünden sonra yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle geri dönersiniz. Bununla birlikte, hala yeni yazılıma adapte olması gereken sensörler ve ECU'lar nedeniyle aracın en iyi şekilde adapte olması yaklaşık 200 km alabilir.

Turbosuz araçlara yazılım oluyor mu ?

 

Turbosuz araçlardan birçok talep alıyoruz, kimi çokça güvenli kalibre edilmiş araçlarda tatmin edici güçler alınabiliyor. Her türden aracın talebini değerlendiririz, motor fazla güç alamıyorsa, yaptırıp yaptırmama seçimi tamamen size ait.

Aracınızdaki potansiyeli keşfetmek için iletişime geçin.

CHIP TUNING

1.Yazılıma elverişlilik

Aracınızı uygulama öncesinde bulunan hataları kontrol eder, test pilotumuzla birlikte yolda da test edip, sizi bilgilendiririz.

Chip tuning nedir?

 

Chip tuning, harici bir ECU programlama cihazı aracılığıyla aracınızın yazılımında mevcut haritaların optimizasyonunu sağlayarak performansını arttırmaktır. Hava-yakıt karışımı(AFR), avans, enjektör zamanlaması, yakıt basıncı, turbo basıncı gibi parametreler aracın limitleri ve sağlığı göz önüne alınarak değiştirilir.  Profesyonelce kalibre edilmiş bir chip tuning uygulaması sonrası doğru kullanımda aracınızın yakıtı da düşmektedir. Aracınızın motoru daha performanslı olacağından uygulamaya bağlı olarak bir veya birkaç vites üstte gideceğinizden daha az yakıt tüketirsiniz.

Araç üreticileri, otomobillerin performansı söz konusu olduğunda çeşitli nedenlerden dolayı araçların güçlerini kısarlar. Chip tuning ile aracınızdaki saklı potansiyeli kullanmaya başlarsınız.

 

Bu nedenlerden bazıları:

- Ülkeden ülkeye yakıt kalitesinin değişmesi. Düşük oktanlı ve kirli yakıt aracın vuruntu yapmasına ve motorun hızlı yıpranmasına neden olacaktır. Bu tip durumlar da garantide olan araçların dahil garanti kapsamında markaya yük olması anlamına gelir.

12931285_593171654179123_883072133498339
bottom of page